Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) można stosować dobrowolnie już teraz. Obowiązkowy w stosunku do niektórych towarów i usług miał stać się 1 września 2019 r. Jednak 9 sierpnia 2019 r. przyjęto ustawę o nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Wyznaczając jednocześnie nowy termin wejścia w życie przepisów o obowiązku dokonywania płatności w systemie split payment (MPP). Prezydent podpisał ustawę, a termin obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności został przesunięty na 1 listopada 2019 r.
Co więc się zmieni od tego dnia?
Transakcje objęte obowiązkiem mechanizmu podzielonej płatności
Obowiązek korzystania z metody split payment nie będzie dotyczył wszystkich transakcji, a jedynie tych, które będą spełniały łącznie pewne kryteria:
- kiedy wartość brutto transakcji wyniesie przynajmniej 15.000,00 zł, niezależnie od ilości i wartości poszczególnych płatności; i
- gdy transakcja będzie dotyczyła towarów lub usług wskazanych w załączniku do ustawy (w tym: paliwa, stal, wyroby stalowe, węgiel, srebro, złoto, platyna, złoto inwestycyjne, aluminium, ołów, cynk, miedź, biżuteria, maszyny i urządzenia elektryczne, komputery, tablety, smartfony, konsole, dyski HDD i SSD, telewizory, aparaty fotograficzne, części samochodowe i motocyklowe, odpady i surowce wtórne różnego typu, usługi budowlane).
W pozostałych transakcjach (tj. na mniejsze kwoty lub spoza listy zawartej w załączniku 4 do ustawy) stosowanie metody split payment pozostanie dobrowolne.
Jak wystawić fakturę z uwzględnieniem split payment?
Na fakturach wystawianych w związku z transakcją objętą obowiązkiem podzielonej płatności mają być dodatkowo (oprócz znanych nam obowiązkowych informacji) umieszczane słowa: „mechanizm podzielonej płatności”. Jest to jasny komunikat dla kontrahenta, że płatność z tytułu danej transakcji powinna odbyć się z wykorzystaniem metody split payment.
Wystawienie faktury z naruszeniem tego obowiązku może wiązać się z ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% podatku należnego w związku z transakcją (czyli 30% od kwoty VAT wg stawki przewidzianej dla danej transakcji). Chyba że pomimo wystawienia faktury bez słów: „mechanizm podzielonej płatności”, kontrahent i tak zapłaci w systemie split payment.
Zmiana modelu stosowania mechanizmu podzielonej płatności
Dodatkowo w nowelizacji przewidziano także inne zmiany, a wśród najważniejszych:
- możliwość opłacania ze specjalnego rachunku VAT nie tylko samego VAT i kwoty VAT na fakturach od kontrahentów, ale także należności z tytułu:
- podatków dochodowych;
- akcyzy;
- cła;
- VAT od importu;
- składek ZUS;
- objęcie mechanizmem podzielonej płatności także zaliczek płaconych przed wystawieniem faktury;
- możliwość objęcia jednym komunikatem przelewu płatności należności wynikających z więcej, niż jednej faktury.
Podsumujmy
Termin wejścia w życie przepisów o obowiązkowym stosowaniu metody podzielonej płatności został przesunięty. Środki zgromadzone na specjalnym rachunku VAT będzie można przeznaczać też na inne, ściśle określone zobowiązania. Daje to więcej możliwości rozdysponowania środków. Na przykład w sytuacji, kiedy podatek VAT do zapłacenia okazuje się niższy od kwoty zgromadzonej na specjalnym rachunku VAT. Nowe regulacje wejdą w życie dwa miesiące później. Dzięki temu uczestnicy rynku mają więcej czasu na przygotowanie się do stosowania mechanizmu split payment.
Autor: