Biała lista podatników VAT już od 1 września
6 września 2019 / Artykuły
Od 1 września 2019 r. na stronach Ministerstwa Finansów funkcjonuje „biała lista podatników VAT” – TUTAJ. Obejmuje ona m. in. zgłoszone do Urzędu Skarbowego firmowe rachunki bankowe, pozwala na zweryfikowanie statusu naszego kontrahenta. Do końca 2019 r. ma ona charakter „testowy”. Natomiast począwszy od stycznia 2020 r. zapłata przez przedsiębiorcę ponad 15.000 złotych na rachunek innej firmy, nieznajdujący się na białej liście, spowoduje brak możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu faktury, której dany przelew dotyczy. Może też narazić nas na solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą za VAT (kwestia staranności przy weryfikowaniu kontrahentów).
Warto pamiętać
1. Aktualnie biała lista nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna i zdarzają się błędy – nie wszystkie zgłoszone rachunki są już w bazie, niektóre dane są nieprawidłowe. Jednak już teraz firmy weryfikują w niej swoich kontrahentów, więc warto sprawdzić, czy jakiś błąd nie dotknął też naszej organizacji.
2. Jeśli firma wystawia faktury na kwoty przekraczające 15 tys. zł to musi posiadać firmowy rachunek bankowy i upewnić się, że został on zgłoszony do Urzędu Skarbowego. Już teraz naszemu klientowi może „zadrżeć ręka” przy zlecaniu przelewu, a od stycznia 2020 z dużą pewnością klient odmówi zapłaty.
3. Nowe procedury w księgowości muszą objąć:
– weryfikację kontrahenta VATowca na białej liście (od stycznia 2020, ale sugerujemy wdrażać już teraz dla budowania nawyku);
– „podpinanie” pod każdą fakturę powyżej 15.000 złotych wydruku ze strony Ministerstwa Finansów, z białej listy.
Autor:
Potrzebujesz pomocy w tym temacie?
Napisz do naszego eksperta
Artykuły z tej kategorii
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?
O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?
Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?Sygnaliści – jak się przygotować na nadchodzące zmiany?
Sygnaliści – jak się przygotować na nadchodzące zmiany?