Rada Ministrów przyjęła propozycję zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które mogą wejść w życie 1 stycznia 2025 roku! 📅
Na czym polegają zmiany? 👇
W głównej mierze obejmą one zmianę brzmienia definicji pojęć „budowla” oraz „budynek”.
🏢 Nowa definicja budynku: Obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, trwale związany z gruntem, z fundamentami i dachem.
Powyższa definicja – mimo starań ustawodawcy i poszerzenia słowniczka ustawowego – nie jest definicją przejrzystą, wymagającą dodatkowej interpretacji przepisów i posiłkowania się przepisami innych ustaw.
🏗️ Nowa definicja budowli: Budowlą będzie każdy obiekt, który nie jest budynkiem oraz zostanie wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, bądź w definicji, w tym również: elektrownie, linie kolejowe, magazyny energii, kotły, oczyszczalnie ścieków jako obiekty kompleksowe, amfiteatry i stadiony będące obiektami niejednorodnymi oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia techniczne.
Wniosek? W przypadku przedsiębiorców, znaczna część obiektów zostanie objęta wyższą stawką podatku od nieruchomości! 📈
Odnosząc się do powyższego, zmiany obejmą w szczególności obiekty, które dotychczas traktowane były jak budynki. Ustawodawca planuje jednoznaczne zaklasyfikowanie ich do kategorii budowli.
🔄 Co jeszcze się zmieni?
- Garaże – uproszczone zasady opodatkowania zarówno dla jednostanowiskowych, jak i wielostanowiskowych 🚗.
- Wyłączenie obiektów małej architektury z opodatkowania (np. pergole, place zabaw, posągi, śmietniki) 🌳.
- Przedłużenie terminu składania deklaracji podatkowych dla przedsiębiorców do 31 marca 2025 roku 🗓️, dając więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.