Ważne zmiany w prawach konsumenta
3 stycznia 2023 / Marta Żukowska / Artykuły
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe przepisy regulujące prawa konsumentów, stanowiące wdrożenie trzech unijnych dyrektyw: dyrektywy cyfrowej, dyrektywy towarowej oraz dyrektywy Omnibus.
Co się zmieniło?
Zmiany dotyczą wprowadzenia nowych obowiązków przedsiębiorców m. in. w zakresie:
- informowania konsumentów o promocjach i obniżkach cenowych,
- informowania konsumenta o indywidualnym dostosowaniu ceny, jeśli przedsiębiorca takie stosuje,
- informowania konsumentów o tym, czy i jak przedsiębiorca weryfikuje opinie o sprzedawanych produktach (zakaz kupowania opinii o produktach),
- informowania konsumenta o zasadach pozycjonowania przez niego ofert handlowych,
- dostarczania konsumentom treści i usług cyfrowych (w tym zwłaszcza obowiązek zapewnienia zgodności treści lub usługi z umową),
- odpowiedzialności za niedostarczenie przez przedsiębiorcę treści lub usługi cyfrowej bądź dostarczenie treści lub usługi niezgodnej z umową (przyznanie konsumentom nowych roszczeń w ww. zakresie).
Co grozi za brak wdrożenia zmian?
Za brak dostosowania się do nowych przepisów przedsiębiorcom grożą sankcje w postaci możliwości nałożenia kar pieniężnych przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej (w wysokości do 40 000 zł) oraz przez Prezesa UOKiK – w przypadku stosowania przez przedsiębiorcę praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów (w wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary).
Jakie działania należy podjąć, żeby dostosować działalność do zmian i uniknąć obciążenia karami?
Przede wszystkim należy ocenić czy zmiany mają wpływ na zasady i warunki dotychczasowo prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej (zależy to przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i rodzaju Klientów, do których kierowana jest oferta), a następnie przeanalizować i zmodyfikować dokumenty, którymi posługują się przedsiębiorcy na swoich stronach internetowych (przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na regulamin sprzedaży lub świadczenia usług) oraz dostosować strony internetowe i informacje na nich zamieszczane do realiów, jakie obowiązują od wejścia w życie ww. przepisów – przede wszystkim chodzi tutaj o dodatkowe wymogi dotyczące informowania o promocjach, plasowanie ofert oraz mechanizmy dotyczące weryfikowania opinii zamieszczanych na stronie internetowej.
Wsparcie Kancelarii LBKP
Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się na wejście w życie powyższych zmian. W razie potrzeby możemy pomóc wdrożyć je w dokumentacji i na stronach internetowych – oczywiście po dokonaniu uprzedniej oceny czy rzeczywiście istnieje taka konieczność.
Zachęcamy do kontaktu z r.pr. Martą Czeladzką (mc@lbplegal.com) oraz r.pr. Martą Żukowską (mz@lbplegal.com), które chętnie odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące zmian prawnych i pomogą w ich wdrożeniu.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie?
Napisz do naszego eksperta
Artykuły z tej kategorii
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?
O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?
Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?