Rozporządzenie maszynowe – nowe standardy dla produkcji i dystrybucji
21 maja 2024 / Aktualności
Już wkrótce istotne zmiany dla podmiotów zajmujących się produkcją i dystrybucją maszyn!
Prawo nowych technologii nie kończy się na branży IT czy Game Dev. Nowe technologie mocno obecne są również w branżach: automatyki i robotyki, produkcji maszyn, sprzętów elektrycznych i elektronicznych, w tym urządzeń AGD, z których korzystamy na co dzień w naszych domach – i to nie tylko urządzeń smart i IoT.
Produkcja, wymogi bezpieczeństwa czy też zasady wprowadzenia do obrotu i dystrybucji maszyn, narzędzi i innych sprzętów, regulowana jest licznymi aktami prawa UE (głównie dyrektywami).
Podmioty zajmujące się produkcją i dystrybucją maszyn czekają wkrótce istotne zmiany. Wprowadzi je uchwalone już Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1230 z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Rady 73/361/EWG („Rozporządzenie maszynowe”).
Zastąpi ono obowiązującą obecnie dyrektywę maszynową z 2006 roku 2006/42/WE. Rozporządzenie maszynowe dotyczy nie tylko maszyn przemysłowych oraz do użytku dla konsumentów. Obejmuje również niewielkie pojazdy do użytku osobistego i lekkie pojazdy elektryczne, takie jak skutery i rowery.
Rozporządzenie maszynowe wprowadza m. in. takie zmiany jak:
Przekazywanie instrukcji obsługi produktu w formacie cyfrowym. Informacje w wersji papierowej będą musiały nadal zostać udostępniane, lecz jedynie na prośbę klientów.
Doprecyzowanie, kiedy dochodzi do istotnej modyfikacji maszyny, która powoduje konieczność przeprowadzenia ponownej oceny zgodności produktu z wymogami bezpieczeństwa oraz wystawienia nowego oznaczenia CE.
Obowiązek przeprowadzania oceny zgodności przez osobę trzecią w odniesieniu do sześciu kategorii maszyn „wysokiego ryzyka”.
Wprowadzenie ogólnych wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.
Przepisy Rozporządzenia maszynowego zaczną obowiązywać od 14 stycznia 2027 r. Już teraz jednak wiele podmiotów zasadnie przygotowuje się do ich wdrożenia.
W przypadku pytań związanych z aktualnymi regulacjami w temacie produkcji i dystrybucji maszyn lub zmian, które wprowadzi Rozporządzenie maszynowe, zachęcamy do kontaktu z Ewa Knapińska z naszej Kancelarii.
#NoweTechnologie #Robotyka #Produkcja #Dystrybucja #SztucznaInteligencja #RegulacjePrawne
Potrzebujesz pomocy w tym temacie?
Napisz do naszego eksperta
Artykuły z tej kategorii
Jakie wyzwania prawne stoją przed sztuczną inteligencją?
Jakie wyzwania prawne stoją przed sztuczną inteligencją?Trwają zapisy na studia podyplomowe „Prawo nowych technologii
Trwają zapisy na studia podyplomowe „Prawo nowych technologiiPremiera kolejnego odcinka podcastu „Prawo a nowe technologie”
Premiera kolejnego odcinka podcastu „Prawo a nowe technologie”