Mikrorachunek dla prowadzących firmy tylko na podstawie NIP

-

Jesteśmy już po 20-stym dniu miesiąca, co oznacza, że znakomita większość przedsiębiorców właśnie po raz pierwszy w zapłaciła PIT na mikrorachunek. Oznacza to, że przed zleceniem przelewu podatkowego przedsiębiorcy musieli sobie wygenerować na portalu podatkowym mikrorachunek właściwy do wpłat. Tylko rachunek wygenerowany na podstawie numeru NIP przedsiębiorcy jest prawidłowy.

PESEL czy NIP

Wątpliwości w tym temacie wynikają z funkcjonalności generatora mikrorachunków portalu podatkowego. Umożliwia on przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą skuteczne wygenerowanie rachunku zarówno z wykorzystaniem numeru PESEL jak i NIP. Ministerstwo Finansów w kampanii informacyjnej poprzedzającej wdrożenie indywidualnych kont nie uprzedzało o takiej sytuacji. Prowadzący własny biznes nie wiedzieli więc, na który rachunek mają płacić daniny publiczne, a metoda na „chybił trafił” w podatkach rzadko bywa dobrym rozwiązaniem.

Ministerstwo wyjaśnia

Minsterstwo Finansów rozwiało wątpliwości podatników. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność mają korzystać z mikrorachunków wygenerowanych na podstawie NIP. Wszystko jest już jasne –  szkoda tylko, że powstało przy tym tyle zamieszania.

 

Autor: radca prawny Urszula Ilnicka-Karaban