Zerowy PIT dla młodych – kto i kiedy nie zapłaci podatku
1 sierpnia 2019 / Artykuły
Dzisiaj (1 sierpnia 2019 r.) zaczął obowiązywać zerowy PIT dla młodych. Jest to nowa, specjalna ulga w podatku dochodowym (PIT) dla młodych osób. Poniżej odpowiadamy co trzeba zrobić aby skorzystać z tego przywileju – dla siebie albo dla swoich młodych pracowników / zleceniobiorców.
Kto może „zapłacić” 0% PIT?
Zwolnienie z obowiązku zapłaty PIT obejmuje osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają wynagrodzenie z tytułu:
- umowy o pracę,
- spółdzielczego stosunku pracy,
- stosunku służbowego,
- stosunku pracy nakładczej,
- umów zlecenia.
Co ważne, zerowy PIT nie dotyczy umów o dzieło, ani osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Ile można zaoszczędzić?
Nowe przepisy dotyczą tych podatników, których przychód w roku podatkowym nie przekroczył ustalonego limitu. W 2019 r. wynosi on wyjątkowo 35 636,67 zł (tj. 5/12 limitu rocznego), natomiast od 2020 r. będzie to 85.528,00 zł.
Jeżeli Twoje zarobki lub zarobki Twojego pracownika przekroczą ww. progi, opodatkowaniu będzie podlegała jedynie nadwyżka, przy zastosowaniu skali podatkowej. W takim wypadku niezależnie będzie można skorzystać jeszcze z przepisów dot. kwoty wolnej od podatku.
Dla możliwości zastosowania zwolnienia nie ma znaczenia liczba umów czy też liczba pracodawców. Czyli jedyny warunek: łączne przychody uzyskiwane ze wszystkich tytułów prawnych nie przekraczają dozwolonego progu.
Co zrobić, aby zadziałał zerowy PIT dla młodych i otrzymać/wypłacić wyższe wynagrodzenie?
Aby pracownicy / zleceniobiorcy otrzymali wyższe wynagrodzenie od sierpnia (tj. bez obniżenia go o standardowo pobieraną kwotę zaliczki na podatek dochodowy) muszą oni złożyć pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie, że ich dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT, czyli nie przekroczą wskazanych w poprzednim ustępie limitów. Przykładowy wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów TUTAJ.
Jeżeli zatrudniasz pracownika, który spełnia wszystkie opisane wymogi, możesz nie odprowadzać zaliczek na PIT w 2019 r. jedynie na podstawie odpowiedniego oświadczenia. Natomiast w 2020 r. oświadczenie nie będzie wymagane – zwolnienie znajdzie zastosowanie automatycznie, z mocy prawa.
Osoby, które zapomną złożyć oświadczenia w 2019 r., będą mogły otrzymać zwrot podatku z tytułu ulgi na podstawie zeznania rocznego.
Autor:
radca prawny Natalia Wojciechowska
Potrzebujesz pomocy w tym temacie?
Napisz do naszego eksperta
Artykuły z tej kategorii
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?
O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?
Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?