Game Dev Law: Prawa autorskie a fonty w grach
15 maja 2023 / Marek Czwojdziński / Artykuły
Rozpoczynając serię wpisów dotyczących prawnych aspektów z branży gier wideo warto zwrócić uwagę na kwestie związane z korzystaniem przez twórców gier z fontów. Oczywistym jest, że przy każdej aktywności związanej z grą, wykorzystywane są różnego rodzaju fonty. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o wykorzystanie określonego fontu bezpośrednio w grze, ale także w materiałach jej towarzyszących takich jak trailery gry czy konkursy z nią związane. Wszystkie z powyższych kwestii rozważyć należy pod kątem szeroko rozumianych praw autorskich – o czym w niniejszym wpisie.
Przed wejściem w szczegóły, warto zwrócić uwagę, że na kwestię fontów i możliwości korzystania z nich w grze wideo lub materiałach jej towarzyszących należy patrzeć indywidualnie w każdej sprawie. Przy dokonywaniu takiej oceny należy mieć na uwadze źródło, z którego pobieramy font oraz cel, dla którego planujemy z niego skorzystać.
Kwestia licencji
Przede wszystkim, podkreślenia wymaga, że zdecydowana większość fontów dostępnych w popularnych serwisach takich jak chociażby www.creativemarket.com czy www.leosupply.co dostępna jest na zasadzie licencji zezwalającej na korzystanie z danego fontu w określonym celu i w określony sposób. W zależności od tego, dla jakich celów z niego korzystamy, należy wybrać odpowiednią dla nas licencję, w celu uniknięcia ewentualnych roszczeń ze strony licencjodawcy.
Użytek komercyjny oraz możliwość korzystania dla potrzeb gry
W przypadku gier wideo oraz wszelkich związanych z nią aktywności (działania, na których chcemy zarobić), z pewnością interesować nas będzie licencja zezwalająca na komercyjne korzystanie z danego fontu. Co jednak istotne, nie zawsze możliwość komercyjnego korzystania automatycznie umożliwia korzystanie z niego w grze wideo. Dla przykładu, w ww. serwisie CreativeMarket, w kontekście gry video, nie będzie wystarczająca zwykła „Commercial license” (licencja komercyjna), lecz już konieczny będzie zakup „Extended Commercial License” (rozszerzona licencja komercyjna), która to wprost wymienia możliwość korzystania z fontu w grach.
Z pewnością, przy wyborze odpowiedniego, trzeba zwrócić uwagę, czy konkretnie dla potrzeb gry licencja jest udzielona. Zgodnie z obecną tendencją serwisów jak wyżej wskazane, licencja przewidziana wprost na potrzeby gier staje się standardem.
Zakres terytorialny korzystania z licencji
To jednak nie koniec potencjalnych problemów związanych z fontami w grze wideo. Otóż, w zależności od skali naszego działania, zakup licencji należy dostosować również do terytorium na jakim chcemy go używać. Oczywiście, coraz częściej można spotkać się z licencjami nieograniczonymi terytorialnie (które umożliwiają korzystanie na całym świecie), natomiast na pewno jest to kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę[MR1] przy dokonywaniu wyboru.
Ponadto, celem uniknięcia wątpliwości, lepiej jest korzystać z powszechnie uznanych oraz popularnych źródeł, które poprzez swoje zazwyczaj długie funkcjonowanie na rynku, wykształciły odpowiednie rozwiązania dostosowane dla konkretnych twórców. Co również istotne, poszczególne licencje przewidują wyłączenia z korzystania z danego fontu na terenie poszczególnych krajów (na przykład z uwagi na obecną sytuację polityczną: w Rosji).
Równie istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na ilości assetów, w których możemy korzystać z danego fontu na bazie jednej licencji, tj. czy np. przy tworzeniu gry możemy z niego korzystać zarówno w samej grze (np. do dialogów między bohaterami gry) jak i np. w trailerze, czy na stronie internetowej dotyczącej gry. Zazwyczaj, z uwagi na interes finansowy twórców fontów, dla każdego z takich działań potrzebna będzie odrębna licencja. Szczególną uwagę należy zwrócić również na kwestię ilości egzemplarzy gry wideo, w których dany font może zostać wykorzystany. Co przy tym ważne, kwestia ilości egzemplarzy dotyczy zarówno egzemplarzy fizycznych jak i cyfrowych (przykład poniżej).
Przykład:
Quantity Limitations on Digital Development: The Licensed Asset may be used in a single website, application, video game (each additional website, application, or video game including (without limitation) successor products, requires a separate license) and the license is additionally subject to the limitation in 4.1 (End Products). For example, Licensee may use the Licensed Asset in 1 mobile app title which may be downloaded or sold up to 250,000 times in total (pursuant to the limitation in Section 4.1), but Licensee may not use the Licensed Asset in 1 mobile app title and 1 website title that each sell 250,000 times (for this a separate license must be purchased for the mobile app title and the website title). These quantity restrictions are on a per purchase basis, so Licensee may purchase two licenses for the same Licensed Asset to increase the permitted quantity (subject to the terms of each applicable license).
Niewątpliwie kwestia fontów i korzystania z nich w grach jest tematyką, z którą mierzy się każdy twórca gier wideo. Odpowiednie dostosowanie licencji do konkretnego, indywidualnego i przewidzianego przez nas użytku jest bardzo istotne ze względu na potencjalne roszczenia licencjodawcy (nie zawsze jest to ten sam podmiot) z uwagi na bezprawne korzystanie z danego fontu a ponadto może uchronić twórcę gry przed koniecznością jej wycofania z obiegu. Z tego względu każdorazowa, szczegółowa weryfikacja jest konieczna. Warto również, w przypadku wątpliwości co do konkretnej licencji – uzyskać informację bezpośrednio od licencjodawcy.
Potrzebujesz pomocy w tym temacie?
Napisz do naszego eksperta
Artykuły z tej kategorii
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦
DORA na horyzoncie: kluczowe zmiany dla sektora finansowego 🏦O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?
O czym musi pamiętać pracodawca zatrudniając niepełnoletnie osoby?Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?
Co powinna zawierać Polityka wykorzystywania systemów AI?